Jaką płytę indukcyjną wybrać?

Kuchenka indukcyjna

Płyty indukcyjne są coraz bardziej popularne na rynku i dzięki wielu zaletom stają się atrakcyjnym wyborem do nowoczesnej kuchni. Najlepiej sprzedające się marki to m.in. Bosch, Electrolux, Whirlpool i Amica. Na co jednak zwrócić uwagę przy zakupie nowoczesnej płyty kuchennej?

Indukcja czyli co?

Płyta ogrzewa garnek, czyli zmienne pole elektromagnetyczne, które wymienia energię między generującymi je cewkami, a garnkiem. Co ważne płyta indukcyjna nagrzewa się tylko tyle, ile ciepła przekaże jej gorący garnek i to jedynie w polu grzewczym – reszta płyty pozostaje zimna. Pamiętajmy jednak, że aby móc korzystać z płyty indukcyjnej należy dokupić zestaw specjalnych naczyń wykonanych ze stali ferromagnetycznej.

Ilość pól grzewczych

Przed zakupem zwróćmy uwagę na ilość pól grzewczych. Najwięcej płyt jest wyposażonych w cztery, można jednak spotkać blaty z trzema, a nawet dwoma polami. Zazwyczaj im jest ich mniej, tym niższą cenę ustali producent. Pamiętajmy jednak o wygodzie gotowania. Jeżeli lubimy spędzać czas w kuchni zdecydowanie lepiej jest wybrać płytę z co najmniej trzema polami. Ciekawym i bardzo praktycznym rozwiązaniem są także strefy grzewcze, na których można postawić kilka garnków lub naczynie o nietypowym kształcie.

Sterowanie

W tym przypadku większość producentów stosuje intuicyjne rozwiązania. Niektórzy decydują się na gałki regulowane mechanicznie lub dotykowe slidery (suwaki elektroniczne). Na rynku można również spotkać płyty indukcyjne sterowane za pomocą kolorowych wyświetlaczy LCD. Możemy mieć jednak pewność, że płyta indukcyjna zapewni nam pełną kontrolę – natychmiast reaguje na zmiany ustawień temperatury i czasów nagrzewania, przy niezmiennym poziomie mocy.

Płyty indukcyjne są droższe od gazowych i ceramicznych, ale jednocześnie zapewniają mniejsze zużycie energii (ich użytkowanie jest tańsze, niż korzystanie z płyt ceramicznych). Atutem urządzeń tego typu jest z pewnością wysoki poziom bezpieczeństwa, który powinni wziąć pod uwagę rodzice małych dzieci lub pary rozważające powiększenie rodziny. Obok kwestii bezpieczeństwa, warto wspomnieć o odpowiedniej szybkości smażenia/gotowania oraz o łatwym czyszczeniu sprzętu. Nie można także nie napisać o funkcjach dodatkowych, które potrafią (o ile są wykorzystywane i to w umiejętny sposób) ułatwić przygotowanie posiłków. Co z kwestią wyglądu? Płyty indykcyjne pasują przede wszystkim do kuchni wykończonych w nowoczesnym stylu.

Dla kogo ten sprzęt?

Przede wszystkim dla osób, które cenią sobie wygodę oraz bezpieczeństwo i są w stanie zapłacić więcej za płytę grzejną. Wydatek większy niż np. w przypadku płyty ceramicznej, ale różnica powinna się po jakimś czasie zwrócić. O ile oczywiście ktoś będzie często korzystał z tego sprzętu – przy okazjonalnym użytkowaniu raczej nie można myśleć o poczynieniu większych oszczędności.