O mnie

Elektronika, elektryka i automatyka jest moim hobby od dzieciństwa, zawsze mnie to fascynowało. Rozbierałem wszystkie urządzenia domowe i sprawdzałem jak działają. Budowałem urządzenia takie jak zasilacze, termostaty, zegary cyfrowe, proste wzmacniacze audio, a nawet proste radio FM. Takie były moje początki z elektroniką.

Zawodowo zajmuję się tą branżą od 2000 r.
Pracowałem w Stoczni Remontowej w Świnoujściu, jako elektryk dokowy, do moich obowiązków należało naprawianie urządzeń elektrycznych i podłączanie osprzętu na statkach.

Port Handlowy w Świnoujściu, to moja kolejna praca i tam zdobyłem najwięcej doświadczenia w branży elektrycznej, pracowałem jako elektryk na rozdzielniach niskiego i wysokiego napięcia, dokonywałem przeglądu tych rozdzielni. Przeprowadzałem modernizację, naprawy i pomiary elektryczne.

Obsługiwałem także serwis stacji benzynowych Orlen, praca polegała na usuwaniu wszelkich awarii całego sprzętu będącego na wyposażeniu danej stacji- głównie automatyki. Wykonywałem także okresowe przeglądy stacji paliw oraz kalibrację dystrybutorów.
Doświadczenie jako automatyk szlifowałem pracując w fabryce soków na utrzymaniu ruchu. Tutaj naprawdę miałem poważne wyzwanie, fabryka musiała funkcjonować całą dobę, a maszyny psuły się bardzo często, naprawiałem je i modernizowałem tak, aby były jak najmniej awaryjne.
Dzięki temu zdobyłem ogromne doświadczenie jako automatyk. Miałem wiele bardzo trudnych wyzwań, ponieważ maszyny nie posiadały praktycznie żadnej dokumentacji i schematów. Informacje na temat maszyn zdobywałem od operatorów i tym sposobem dokumentacja powstawała, ja zaczynałem rozumieć maszyny a one mnie. :)

W kolejnej firmie byłem zatrudniony również jako automatyk elektryk. Praca była ciekawa, bo pracowałem na stoku narciarskim jako operator i serwisant kolei linowej. Wszystkie usterki i awarie należało usuwać szybko i sprawnie, liczył się czas, bo nie mogło być przestoju kolejki. Praca odbywała się przy działającym sprzęcie.

Kolejne doświadczenia zdobywałem w elektrociepłowni. W tym zakładzie pracowałem na stanowisku elektryka i automatyka – montowałem gniazdka elektryczne, lampy,budowałem nowe instalacje elektryczne, dokonywałem okresowych pomiarów urządzeń.
Do moich obowiązków należały także prace z automatyką, modernizowałem urządzenia tak, aby działały one w pełni automatycznie, naprawiałem je. Tworzyłem schematy do tych modernizacji.